Doğal pekmez, üzüm, hurma, keçiboynuzu gibi çeşitli meyvelerin kaynatılması ve ardından yoğunlaştırılmasıyla elde edilen yoğun tatlı şuruptur. Herkes tarafından büyük bir iştahla tüketilen doğal pekmez geleneksel bir lezzettir.

Doğal pekmez üretim ve tüketimi yaklaşık 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İlk olarak Mezopotamya ve Mısır’da tüketilmeye başlamıştır. Antik çağda, doğal pekmez, sadece bir tatlandırıcı değil, aynı zamanda bir besin kaynağı olarak da kullanılmıştır. Orta çağda özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde, doğal pekmez daha da popüler hale geldi. Bu dönemde doğal pekmez üzümlerden yapılan pekmez ve şeker pancarından yapılan pekmez gibi farklı türlerde üretilmeye başlandı. Bugün, doğal pekmez hala Türkiye, İran, Yunanistan, Suriye, Lübnan, Cezayir ve Tunus gibi ülkelerde farklı meyvelerden üretilmekte ve tüketilmektedir.

Doğal pekmez çeşitleri nelerdir? 

Doğal pekmez, farklı meyvelerden birçok farklı meyveden elde edilebilir. Üzüm, keçiboynuzu, hurma, dut, andız bu meyvelerden sadece birkaçıdır. En çok tercih edilen doğal pekmez çeşitleri;

Doğal üzüm pekmezi 

En yaygın doğal pekmez çeşidi, üzümlerin kaynatılması sonucu elde edilir. Üzüm pekmezi, koyu renkli, yoğun bir kıvama sahiptir ve tatlı bir tada sahiptir. Üzüm pekmezi, yüksek miktarda antioksidanlar içerir ve sağlıklı bir tatlandırıcı alternatifi olarak kullanılabilir. Ayrıca, üzüm pekmezi kan şekerini dengeleyici özelliklere sahiptir ve sindirim sistemine yardımcı olur. Üzüm pekmezi ayrıca, tokluk hissi verir ve enerji sağlar. Bu nedenle, sporcular ve aktif yaşam tarzına sahip insanlar tarafından da tercih edilir.

Doğal keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzunun suyunun kaynatılmasıyla elde edilen bir pekmezdir. Doğal keçiboynuzu pekmezi, koyu renkli ve yoğun bir kıvama sahip olmakla birlikte, diğer pekmez çeşitlerine göre daha az tatlıdır. Tam bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle doğal bir antibiyotik olarak tüketilebilir. Tüm yaş gurupları tarafından büyük bir iştahla tüketilen Doğal keçiboynuzu pekmezi B3vitamini açısından da oldukça zengindir.

Doğal hurma pekmezi 

Doğal hurma pekmezi, diğer pekmez çeşitlerine göre daha az tatlıdır ve hafif bir kıvama sahiptir. Ayrıca, hurma pekmezi, yüksek miktarda potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller içerir. Bu mineraller doğal bir enerji kaynağı olmanın yanı sıra vücudun ihtiyaç duyduğu önemli mineralleri sağlamaktadır.

Doğal pekmezin besin değerleri 

Doğal pekmezin içeriğinde birçok faydalı besin bulunur. Doğal pekmezin besin değerleri;

 • Özellikle glikoz ve fruktozdan oluşan yüksek miktarda doğal şeker içerir. Bu nedenle, bir çorba kaşığı (20 gram) doğal pekmez yaklaşık 13 gram karbonhidrat içerir.
 • Demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, sodyum ve çinko gibi birçok mineral içerir. Ayrıca içerisinde B vitaminleri, folik asit ve C vitamini gibi birçok vitamin de bulunur.
 • Antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize eder ve hücre hasarını önler.
 • Ayrıca doğal pekmezler çeşitli amino asitler ve prebiyotikler bakımından da zengindir.

Doğal pekmezin sağlık açısından faydaları nelerdir? 

Asırlara meydan okuyan doğal ve katkısız pekmezler sağlık açısından oldukça faydalıdır. Günde bir çorba kaşığı pekmez gündük demir ihtiyacının yaklaşık %4’ünü tamamlar. Dolayısıyla bu muhteşem lezzet tam bir demir deposudur. Yüksek antioksidan içermesi bakımından insan vücudundaki hücrelerin hasar görmesini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan doğal lifler sayesinde sindirim sistemine yardımcını olur. Ayrıca pekmez kolajen oluşumunu destekleyen mineraller içerir bu sayede cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Doğal pekmez kaç kalori? 

‘’Pekmez kaç kaloridir?’’ sorusu pekmez sevenlerin, diyabet hastalarının, kilo almak isteyenlerin veya diyet yapanların en çok merak ettiği konudur. Pekmezin neden yapıldığı pekmezin kalori değerini etkileyen bir gerçektir. Doğal pekmez, şekerden daha düşük bir glikoz ve fruktoz oranına sahip olsa da kalori değerleri bakımından kontrollü tüketilmelerinde fayda vardır.

Doğal pekmez nasıl yapılır? Pol’s Helvart Doğal pekmez üretimi

Kahvaltıların vazgeçilmezi tam bir sağlık deposu olan doğal pekmezler geleneksel pekmez yapım reçetelerine uygun olacak şekilde hazırlanır. Pol’s Helvart Doğal pekmez üretiminde herhangi bir katkı, ilave şeker veya türevleri, koruyucu, renklendirici gibi sağlığa zarar veren yan ürünleri kullanmaz. Pol’s Helvart pekmez üretim süreci; tam mevsiminde yetiştirilen ve olgunlaşmış meyvelerin özenle hasat edilmesi ve içme suyu kalitesindeki sularda bu meyvelerin yıkanması ile başlar. Doğal pekmez üretiminin her aşaması uzman gıda mühendisleri tarafından titizlikle kontrol edilir. Türk Gıda Kodeksi kriterlerine uygun olacak şekilde pişirilen doğal pekmezler el değmeden cam kavanozlara doldurulur ve ambalajlanır. Rengiyle, kıvamıyla, aromasıyla tüketicileri cezbeden doğal ve katkısız Pol’s Helvart pekmezlerini siz de denemek için hemen sipariş verebilirsiniz.

Pol’s Helvart doğal ve katkısız pekmez seçeneklerini hemen deneyin!

Pol’s Helvart doğal pekmez nasıl tüketilir? 

Pol’s Helvart doğal pekmez çeşitleri damak zevklerine göre farklı şekillerde tüketilebilir. Pol’s Helvart doğal ve katkısız pekmezler;

 • Ekmek, simit veya poğaçalarla birlikte kahvaltıda tüketilebilir. Üzerine tereyağı veya lor peyniri sürülerek lezzeti arttırılabilir.
 • Yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Böylece hem yoğurdun lezzeti artırılır hem de sağlıklı bir atıştırmalık elde edilir.
 • Smoothie veya milkshake tatlandırıcısı olarak kullanılabilir. Özellikle muzlu veya çilekli smoothielerde enfes bir tat ortaya çıkartır.
 • Kek, kurabiye veya muffin tariflerinde kullanılabilir. Tatlılara doğal bir tatlandırıcı olarak eklendiğinde daha sağlıklı bir seçim sunar.
 • Pol’s Helvart Doğal ve katkısız tahin ile karıştırılarak kahvaltılarda veya ara öğünlerde tüketilebilir. Özellikle çocukların beğenisini kazanan pekmez-tahin ikilisi onların okulda beslenme saatleri için hem pratik hem sağlıklı hem de besleyici bir alternatiftir.

Pekmezin doğal olduğu nasıl anlaşılır? 

Pekmezler her ne kadar akışkan bir kıvama sahip olsalar da bu akışkanlıkları su kadar hızlı değildir. Pekmezler yoğun ve akışkan kıvama sahiptirler. Dolayısıyla kıvam pekmez için önemlidir ve bir pekmezin doğal olup olmadığını anlama konusunda tüketiciye ip ucu verir. Ayrıca doğal pekmez koku, aroma ve renk bakımından da diğer pekmezlere göre daha ayırt edici özelliklere sahiptir. Ancak bu kriterleri analiz etmek herkes için kolay olmayabilir. Bu konuda basit bir test yaparak pekmezin doğal olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Bir tatlı kaşığı pekmez bir çay bardağı suyun içerisine eklenip karıştırıldığında eğer pekmez su ile tamamen karışırsa ki bu istenilen bir durumdur ve pekmezin doğru şartlarda yapıldığı anlamına gelir. Aksi bir durum gözlemlemek, yani pekmez ve suyun ne kadar karıştırılırsa karıştırıldın homojen bir hale gelmemesi pekmezin doğal olmadığını gösterir.

Doğal pekmez bozulur mu? Doğal pekmez nasıl saklamak gerekir? 

Doğal pekmez, doğru şekilde saklanırsa oldukça dayanıklıdır, ancak yanlış koşullarda saklandığında bozulabilir. Pekmezdeki doğal şekerler, nemli ortamlarda mayalanabilir ve bu da pekmezin bozulmasına neden olabilir.

Doğal pekmezin serin ve kuru yerlerde, ışık ve hava sızdırmayan kaplarda saklanması gerekir. Pekmezin doğal kıvamını korumak için kapak sıkıca kapatılmalıdır. Pekmezi buzdolabında saklamak gerekli değildir ancak eğer pekmezi uzun süre saklama ihtiyacınız varsa buzdolabı daha etkili bir seçenek olacaktır. Buz dolabında bekletilen pekmezler zamanla katılaşabilir bu pekmezin bozulduğu anlamına gelmez. Pekmezi tekrar akışkan hale getirmek için kesinlikle yüksek ısıl işlem uygulanmamalıdır. Bu pekmezin kalitesine ve besin değerlerine zarar verir. Pekmezi tekrar akıcı hale getirmek için pekmez kavanozunu maksimum yaklaşık 75 derecelik sıcak suyun içerisinde bir süre bekletmek yeterli olacaktır.

Doğal pekmez satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? 

Doğal ve katkısız pekmez satın alırken; öncelikli olarak kaliteli bir ürün seçmek gerekir. Dolayısıyla pekmez markalı ve güvenilir üreticilerden satın alınmalıdır. Bununla birlikte doğal pekmez alırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar;

 • Pekmez rengi koyu kahverengi veya siyah olmalıdır. Açık renkli pekmezler, daha az meyve suyu içeren ve daha fazla şeker eklenmiş olabilirler.
 • Pekmez kıvamı, koyu ve yoğun olmalıdır. Sıvı pekmezler, daha az pişirilmiş ve daha fazla su içeriyor olabilirler.
 • Pekmez tadı, meyvesinden gelen doğal tat ve aroma içermelidir. Şekerli veya yapay bir tat, pekmez kalitesini etkileyebilir.
 • Pekmezi satın alırken, etiketinde üretim tarihi, son kullanma tarihi ve içindekilerin listesi gibi bilgilerin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
 • Pekmez, cam veya metal kaplarda saklanmalıdır. Plastik ambalajlar pekmez kalitesini olumsuz etkiler hatta zararlı kimyasalların oluşmasına neden olur.

Sağlıklı bir yaşam için doğal pekmez tercih ediyorsanız, Pol’s Helvart sizin için doğru adres!

Eğer sağlıklı beslenme konusunda hassas davranıyorsanız, Pol’s Helvart’ın doğal pekmezleri, vazgeçilmezleriniz arasına girecek. Pol’s Helvart pekmezleri en kaliteli meyvelerden üretilir ve hiçbir katkı maddesi içermez. Sağlıklı bir yaşam tarzı için, doğal pekmez tüketimini tercih eden herkes, Pol’s Helvart’ın kalitesini keşfetmeli. Pol’s Helvart doğal ve katkısız pekmez alternatifleri hem lezzeti hem de besleyici özellikleriyle tamamen doğal bir tat deneyimi sunarlar. Sadece cam kavanozlarda tüketime sunulan Pol’s Helvart doğal ve katkısız pekmezler tazeliği ve kalitesi korunarak uygun koşullar altında uzun süre saklanabilir. Muhteşem parlak rengi, enfes meyve aroması, uygun kıvamı, doğal içeriği ve lezzeti ile Pol’s Helvart pekmezlerini mutlaka denemelisiniz. Denedikten sonra asla vazgeçemeyeceğiniz bu geleneksel lezzet ile tanışmak için hemen şimdi siparişinizi verin!

Yorumlar devre dışı bırakıldı.