Dondurularak kurutulmuş meyveler ara öğünlerde ya da günün herhangi bir anında atıştırmalık zevkinizi katlayacak yeni nesil meyve cipsleridir. Geleneksel yöntemlerle kurutulmuş meyvelerden çok daha sağlıklı ve lezzetli aperatifler olarak nitelendirilen dondurularak kurutulmuş meyveler  hakkında daha fazla öğrenmeye hazır mısınız?

Dondurularak Kurutulmuş Meyve Nedir? 

Dondurularak kurutulmuş meyve; freeze drying teknolojisi ile doğal meyve alternatiflerinden üretilen çıtır gevrek forma sahip dört mevsim tüketilebilen taze meyve tadında atıştırmalıklardır. Fiziksel formunun yanı sıra içeriğinden de neredeyse hiç taviz vermeyen dondurularak kurutulmuş meyveler özel ambalajlarında doğrudan tüketime hazırdır. Akla gelebilecek hemen hemen tüm meyvelerden üretilebilen bu muhteşem lezzetler doğallığı ve tazeliği mevsimsiz hale getirebilecek potansiyeldedir.

Dondurarak Kurutma Yöntemi (Freeze Drying Teknolojisi) Nedir? 

Dondurarak kurutuma yöntemi küresel anlamda freeze drying teknolojisi olarak bilinir. İlk başlarda astronot gıdası üretebilmek amacıyla geliştirilen bu teknoloji çağımızın beslenme ihtiyaçlarına yönelik olarak bizler için de sağlıklı, dayanıklı ve katkısız gıdalar üretebilmek amacı ile kullanılmaktadır. Dondurarak kurutma yöntemi adından da anlaşıldığı gibi taze, yaş meyvelerin hızlı şoklama işlemi çerçevesinde önce dondurulması daha sonra ise kurutulmasıdır.

Dondurularak Kurutulmuş Meyveler Nasıl Üretilir? 

Dondurularak kurutulmuş meyveler, taze meyvelerin bir takım ön hazırlık işlemlerinden geçirildikten sonra (yıkama, ayıklama, dilimleme vb.) önce dondurulması daha sonra meyvenin içinde bulunan buz parçacıklarının sıvı hale geçmesine izin verilmeden doğrudan gaz haline getirilerek meyveden uzaklaştırılması ile üretilir. Dondurularak kurutulmuş meyvelerin üretiminde en kritik nokta kurutma aşamasına geçildiğinde vakumlama ile süblime işlemi uygulanmasıdır. Süblimasyon etabı sayesinde meyvelerin iç ve dış niteliklerinde yaşanabilecek kayıp minimal düzeyde kalır.

Dondurularak Kurutulmuş Meyvelerin Geleneksel Yöntemlerle Kurutulmuş Meyvelerden Farkı Nedir?

Geleneksel Yöntemlerle Kurutulmuş Meyveler

  • Küf ya da mantar oluşumunu önlemek için koruyucu kullanılır.
  • Üretim aşamasında kullanılan yüksek ısıl işlem nedeniyle besin değerlerini kaybederler.
  • Tatlarında, şekillerinde, aromalarında ve renklerinde bozulmalar olur.
  • Kurutuldukları halde içerisinde kalan nem oranı sebebiyle raf ömürleri maksimum 2 yıldır.
  • Oldukça sert bir forma sahiptirler. Doğrudan tüketilmesi, çiğnenmesi zordur.

Dondurularak Kurutulmuş Meyveler

  • İçeriğinde doğal meyveden başka koruyucu ya da sağlığa zararlı herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz.
  • Dallarındaki tazeliklerinin neredeyse tamamını kullanım anına kadar muhafaza ederler.
  • Üretim aşamasında kullanılan teknoloji sayesinde hücre zarı çatlaması yaşanmadığı için kendilerine has aromalarını, renklerini, şekillerini ve tatlarını yüksek oranda korurlar.
  • İçerdikleri düşük nem oranına bağlı olarak paketi hiç açılmadığında 20-25 yıla kadar raf ömrü sunarlar. Paketi açılmış bir ürün ise tekrar kapatıldığında yine uzun süre uygun koşullar altında rahatlıkla saklanabilir.
  • Çıtır forma sahiptirler ve isteğe göre kolaylıkla toz haline getirilebilirler.

Dondurularak Kurutulmuş Meyveler Sağlıklı mı? 

Geleneksel yöntemlerle hazırlanmış kuru meyvelere göre çok daha sağlıklı olan dondurularak kurutulmuş meyveler  her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Dondurularak kurutulmuş meyvelerin besin değerlerinde neredeyse hiç kayıp yaşanmadığı defalarca bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Buna bağlı olarak dondurularak kurutulmuş meyvelerin sağlıklı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca üretim aşamasında doğal meyveler dışında herhangi bir katkı maddesi kullanılmaması da onların maksimum düzeyde sağlıklı besinler kategorisi içerisine alınmasını sağlayan en önemli nitelikleridir.

Dondurularak Kurutulmuş Meyve Alternatifleri Nelerdir? 

Dondurularak kurutulmuş meyve alternatifleri tüketicilerine oldukça geniş seçenek yelpazesi sunar. Böylece her damak zevkine uygun, yaz kış fark etmeksizin taze meyve tadında doğal atıştırmalıklara erişim oldukça pratik hale gelir. Dondurularak kurutulmuş çilek, dondurularak kurutulmuş elma, dondurularak kurutulmuş erik, dondurularak kurutulmuş ahududu, dondurularak kurutulmuş portakal ve daha fazlası her an elinizin altında. Dilerseniz hemen açıp tüketin dilerseniz ihtiyaç durumunda kullanmak üzere saklayın…

Dondurularak Kurutulmuş Meyveler Nasıl Saklanır? 

Dondurularak kurutulmuş meyveler dolapta veya kilerde rahatlıkla saklanabilir. Bu özel meyvelerin daha uzun ömürlü olabilmesi için bulundukları ortamın serin ve kuru olması yeterlidir. Paketi hiç açılmamış dondurularak kurutulmuş meyve 20-25 yıla kadar dayanabilir.

Dondurularak Kurutulmuş Meyvelerin Tüketimi 

Dondurularak kurutulmuş meyve tüketimi doğrudan tüketime hazırdır ayrıca pasta süslemede, enfes kurabiyeler hazırlamada, çeşitli tahıl gevreklerini zenginleştirmede, su ya da maden suyu gibi içeceklerde, meyveli yoğurtlarda ve daha pek çok tarif içerisinde gönül rahatlığı ile kullanılabilen pratik, muhteşem lezzetlerdir. Pol’s Freeze Fresh dondurularak kurutulmuş meyveler her yaş grubuna hitap eden muhteşem alternatifleri ile hemen tanışabilirsiniz.

Pol’s Freeze Fresh Dondurularak Kurutulmuş Meyveler 

Pol’s Freeze Fresh dondurularak kurutulmuş meyvelerin seçeneklerinden siz de kendi damak zevkinize uygun meyveyi seçebilirsiniz. Pol’s Freeze Fresh dondurularak kurutulmuş çilek, armut, incir, lime, muz, böğürtlen ve daha fazlası, lezzetleri ile sizlere muhteşem atıştırmalık deneyimi yaşatırken gün içerisinde enerji ve besin ihtiyacınızın büyük bir kısmını da karşılar. Tamamen doğal koşullar altında yetiştirilen yerli meyvelerden üretilen Pol’s Freeze Fresh dondurularak kurutulmuş meyvelerle tanışmak için hemen şimdi alışverişe başlayabilir, kendinizi ve sevdiklerinizi bu katkısız çıtır atıştırmalıklarla ödüllendirebilirsiniz.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.